Види бур’янів на газоні, причини появи та способи боротьби з ними

газон

Ландшафтный дизайн: Виды сорняков на газоне, причины появления и способы борьбы с ними

Про красивий і рівний газон мріють багато господарів дачних ділянок. Яскраво-зелена галявина перед будинком має гарний і респектабельний вигляд. Підтримка газону в хорошому стані забирає менше сил, ніж догляд за клумбами або грядками. Але все ж і тут доведеться докласти певних зусиль, особливо на початковому етапі. Найбільше клопоту завдають бур’яни на газоні. Ми розповімо, як з ними боротися і як уникнути їхньої повторної появи.

Борьба с сорняками на газоне

Різновиди бур’янів і причини їхньої появи

Якщо ваш газон ще молодий, то ви неминуче зіткнетеся з великою кількістю бур’янів. Час від часу вони з’являються навіть на багаторічному густому і доглянутому газоні. Це відбувається тому, що в ґрунті на різній глибині міститься величезна кількість насіння. Усе воно належить рослинам, не призначеним для газону, а отже, бур’янам. Це насіння може зійти, пролежавши в землі багато років. Також його заносить вітер, вода, птахи, а іноді й самі люди разом із гноєм. Розглянемо найпоширеніші види бур’янів.

Тонконіг однорічний — це родич тонконога лучного, який вирощують на газоні. Спочатку бур’ян не відрізняється від решти трави. Але через деякий час він зацвітає і виділяється на рівному трав’яному килимі некрасивими плямами. Особливо добре тонконіг однорічний почувається в низинах на ущільнених ґрунтах. Ця рослина — однорічник. Якщо ви зможете її вивести, вона рідко буде вас турбувати.

Ландшафтный дизайн: Виды сорняков на газоне, причины появления и способы борьбы с ними

Зірочник середній, також відомий як мокриця, — більш небезпечний бур’ян. Це сланка рослина, яка на вологих ґрунтах утворює густий килим. Мокриця дуже живуча. Вона дозріває всього за 40 днів, за літо встигаючи принести насіння два або навіть три рази. Кожна рослина утворює тисячі насінин, здатних зберігати схожість понад 5 років. Проростати воно може весь сезон навіть із глибини до 3 см.

Звездчатка средняя, мокрица

Кульбаба також часто поселяється на газонах, особливо молодих. Її насіння розноситься вітром і потрапляє в ґрунт, якщо газон недостатньо густий. Те насіння, яке потрапило в землю до посіву газону, проростатиме ще кілька років.

Ландшафтный дизайн: Виды сорняков на газоне, причины появления и способы борьбы с ними
Подорожник проростає на газоні, якщо ґрунт занадто щільний. У такому разі необхідно вжити заходів і розущільнити ґрунт. Для цього в нього регулярно вносять порції піску і проколюють ґрунт вилами, щоб забезпечити надходження повітря.

Подорожник на газоне

Конюшину іноді вирощують цілеспрямовано на лугових газонах. Але серед рівної зелені вона буде недоречною. До того ж іноді вона вимерзає і залишає на галявині порожнє місце, яке швидко займають бур’яни. Найлегше конюшина поширюється на ґрунтах, у яких недостатній рівень азоту. Її поява свідчить про необхідність внесення добрив.

Ландшафтный дизайн: Виды сорняков на газоне, причины появления и способы борьбы с ними
Лобода біла може завдати багато клопоту. Це морозостійкий бур’ян, що росте з весни до пізньої осені. Якщо ніщо не стримує ріст, лобода досягає 1,5 метра. Одна рослина може давати півмільйона насінин з різним терміном сходів. Насіння може проростати з глибини до 10 см і зберігає схожість 7 — 8 років. Необхідно знищувати рослину до того, як вона зацвіте.

Марь белая

Повилика, вероніка, чорноголовка та інші повзучі бур’яни поселяються на бідному ґрунті. Недостатньо густий газон сприяє їхньому поширенню. Такі бур’яни треба регулярно скошувати, попередньо піднімаючи пагони граблями.

Ландшафтный дизайн: Виды сорняков на газоне, причины появления и способы борьбы с ними

Жовтець, мох і лишайник поселяються в низинах на сирих ґрунтах, також вони люблять тінь. Для боротьби з ними дерен регулярно проколюють вилами. За зайвої вологості треба зробити дренажні канави. Якщо є можливість, слід забезпечити більшу кількість сонця, наприклад, спиляти кілька гілок на деревах. І нарешті, необхідно регулярно вносити добрива. Тоді вологолюбні бур’яни на газоні поступово зникнуть.

Ландшафтный дизайн: Виды сорняков на газоне, причины появления и способы борьбы с ними

Є й інші види бур’янів: гірчиця, перстач, різні види гірчака тощо. Усі їх можна вивести, якщо знати способи боротьби з бур’янами, запобігати їхньому поширенню і правильно доглядати за газоном.

Як запобігти заростанню газону бур’янами

Боротися з бур’янами буде легше, якщо вони з’являтимуться в невеликій кількості. Яких заходів вжити, щоб уникнути дружних сходів бур’яну? По-перше, бажано ще до посіву газонного насіння очистити ґрунт. Як це зробити, буде написано нижче. По-друге, купуйте тільки якісне насіння або дерен. Тоді ви не отримаєте разом із газонною травою ще й бур’ян. І по-третє, не вносьте свіже органічне добриво. У ньому може залишитися життєздатне насіння. Перед внесенням у ґрунт гній має перепріти.

Ландшафтный дизайн: Виды сорняков на газоне, причины появления и способы борьбы с ними

Молодому газону необхідно забезпечити максимально комфортні умови, щоб він швидко розростався. Трава утворює щільний дерен і густий зелений килим, через який важко пробитися бур’янам. Надалі регулярний догляд допоможе уникнути проблем із бур’яном. Перелічимо дії, необхідні для підтримки газону в порядку.

  • Галявину необхідно правильно підстригати або косити на певну висоту.
  • За відсутності дощів його треба поливати, щоб трава не рідшала.
  • Граблями видаляйте засохлу траву і повзучі бур’яни на газоні.
  • Кілька разів за сезон вносьте добрива для швидкого росту газонної трави.
  • Будь-який помічений бур’ян видаляйте якнайшвидше, поки він не дозрів до насіння і не відростив занадто об’ємне коріння.

Способи виведення бур’янів

Усі способи боротьби з бур’янами можна розділити на дві групи. Це хімічні методи та агротехнічні (їх ще можна назвати механічними). Розглянемо їх докладніше:

Хімічні засоби

Гербіциди суцільної дії (Раундап, Торнадо) знищують усю рослинність, на яку потрапляють. Їх можна застосовувати перед засіванням галявини. На вже готовому газоні хороший ефект надають препарати вибіркової дії (Лонтрел, Магнум). Вони не завдають шкоди газонній траві і знищують тільки бур’яни, які відмирають разом з коренем. Усі гербіциди отруйні, тому працювати з ними треба обережно.

Ландшафтный дизайн: Виды сорняков на газоне, причины появления и способы борьбы с ними

Дія гербіцидів найефективніша в період швидкого росту трав, навесні та в червні. Їх слід застосовувати в безвітряний день, коли ґрунт вологий, а стебла і листя сухі. Переконайтеся, що прогнози не обіцяють дощів. Перед обробкою і кілька днів після неї не проводьте стрижку. Для найживучіших бур’янів, можливо, знадобиться повторне нанесення.

Агротехнічні методи

До механічних способів боротьби з бур’янами відносять вичісування, стрижку (косіння) і прополку. Стрижка в поєднанні з вичісуванням дають змогу досить швидко вивести багато бур’янів на газоні, наприклад, мокрицю або горець. Берізка теж швидко відмирає. Для того щоб його стебла теж були скошені, їх піднімають граблями. Особливо ретельна стрижка потрібна, якщо на газоні росте тонконіг однорічний. Тоді траву треба стригти часто, але всього на 4-5 см, щоб висота трави скоротилася приблизно вдвічі.

Ландшафтный дизайн: Виды сорняков на газоне, причины появления и способы борьбы с ними

Поодинокі бур’яни часто найпростіше видалити вручну з коренем. Це потрібно робити після дощу або поливу, коли ґрунт зволожений. Молоді рослини на початку сезону висмикуються з мінімальними зусиллями. Багаторічні бур’яни з міцним корінням (кульбаба, подорожник, жовтець) треба ретельно видаляти разом з коренем. Для цього знадобиться спеціальний інструмент у вигляді вузького совка. Підійде і ніж із довгим лезом. Після викопування бур’яну не повинно залишатися ямки або порожнього клаптика землі. Місце треба вирівняти і підсипати насіння газонної трави, якщо є лисина.

Обробка ґрунту для газону

Тепер розглянемо, як проходить боротьба з бур’янами до посіву газонної трави і в перший рік її зростання. Для того щоб видалити бур’ян було легше, треба заздалегідь звести до мінімуму його кількість. Очистити ділянку землі від бур’янів перед засіванням можна двома способами.
У першому випадку майбутню галявину все літо тримають під паром, а насіння вносять восени. Землю перекопують і регулярно обробляють граблями. Бур’янисте насіння потрапляє на поверхню і починає проростати, тоді й знищують. Під час наступного обробітку починає ріст уже наступної партії бур’янів, яку також треба виполоти. До осені земля звільняється від великої кількості непотрібного насіння, яке вже не зашкодить вашому газону.

Ландшафтный дизайн: Виды сорняков на газоне, причины появления и способы борьбы с ними

Другий спосіб підготовки ґрунту передбачає використання гербіцидів. Місце для газону обробіть засобом суцільної дії і почекайте два тижні, поки всі рослини засохнуть. Після цього перекопайте землю, видаліть коріння і почекайте дружного сходу нових бур’янів. Повторно нанесіть гербіцид і чекайте місяць, поки засіб розпадеться і перестане бути небезпечним. Тоді на порожню землю можна посіяти газонну траву.

Якої шкоди завдають бур’яни і чи є від них користь

Бур’яни завдають значної шкоди газону і можуть повністю його знищити, якщо їх не контролювати. Усі бур’яни дуже витривалі. Вони конкурують з культурною травою за воду, поживні речовини, світло і вільне місце. У результаті газонна трава стає ослабленою і бляклою, а з часом витісняється.

Ландшафтный дизайн: Виды сорняков на газоне, причины появления и способы борьбы с ними

Навіть у невеликій кількості бур’яни на газоні псують його бляклими сіруватими плямами. Яскраво-зелена трава теж втрачає соковитий відтінок і стає непоказною. Деякі види бур’янів до того ж отруйні і становлять загрозу. Це стосується, наприклад, жовтцю і повитиці. Ще один шкідливий фактор від небажаних трав полягає в тому, що на деяких з них можуть жити і розмножуватися всілякі шкідники. Згодом вони переселяються на культурні рослини.

Багато бур’янів можуть принести і користь. Рослини з потужною кореневою системою дуже ефективно розпушують ґрунт, розбиваючи будь-які ущільнення. Після відмирання ці кореневища служать живленням ґрунтових мікроорганізмів, а каналами, що звільнилися, ґрунт збагачується водою і киснем. Також бур’яни здатні витягувати і накопичувати корисні речовини з глибини, недоступної газонним травам. Тому з них виходять чудові добрива. Тільки переробляти бур’ян потрібно до цвітіння, щоб не поширювати насіння.

Ось рецепт ефективного добрива з бур’янів. Подрібніть зелену масу і покладіть її в бочку. Залийте її водою, але не доверху, бо об’єм рідини збільшиться під час бродіння. Поставте закриту бочку в тепле місце і чекайте тиждень, періодично помішуючи. Отриману суміш розбавляють і використовують для поливу. На відро достатньо одного літра. На таке добриво прекрасно відгукуються і газони, і овочеві грядки.

Ландшафтный дизайн: Виды сорняков на газоне, причины появления и способы борьбы с ними

Бур’яни можуть принести й іншу користь. Їх поява може слугувати індикатором будь-яких проблем із ґрунтом. Жовтець росте на перезволоженому ґрунті, полин на пересушеному. Подорожник віддає перевагу щільному ґрунту, багато бур’янів процвітають на збідненому ґрунті. Помітивши ці бур’яни на газоні, ви можете вжити заходів щодо поліпшення землі. Також навесні кульбаби, кропиву, яглицю та іншу зелень можна додавати в салати і супи.

Ландшафтный дизайн: Виды сорняков на газоне, причины появления и способы борьбы с ними

Подальший догляд

Після проростання газонної трави окремі бур’янисті рослини все одно будуть з’являтися. Їх треба знищувати вручну або за допомогою стрижки до появи насіння. Від постійного зрізання стебла шкідливі рослини будуть слабшати і засихати, поки газонна трава набирає силу. Поступово бур’яни переведуться. Не забувайте прочісувати галявину граблями, щоб не пропустити березку і мокрицю.

Ландшафтный дизайн: Виды сорняков на газоне, причины появления и способы борьбы с ними

Якщо на газоні вціліють бур’яни з потужним корінням, їх краще видалити вручну. Після стрижки деякі з них можуть розростися ще пишніше, оскільки прокинуться нові бруньки. Для викопування використовуйте кореневидаляч. Як варіант, можна точково застосувати гербіцид. Його наносять на непотрібну рослину пензликом. Ще ефективніше вколоти його через шприц в основу і середину стебла. Після залишиться тільки почекати, поки бур’ян засохне.

Згодом бур’яни з’являтимуться на газоні щосезону, але їх буде зовсім небагато. Насінню в ґрунті буде важко пробитися крізь щільну кореневу систему газону, що розрісся. А зверху воно не зможе проникнути до ґрунту крізь густий шар зелені. Все, що від вас вимагатиметься, це забезпечити газону належний догляд, а від бур’янів він захищатиме себе сам. Вам залишиться тільки милуватися королівським виглядом вашої галявини.

Ландшафтный дизайн: Виды сорняков на газоне, причины появления и способы борьбы с ними

Відео: Як боротися з бур’янами на газоні