Комахи-шкідники груші та заходи боротьби з ними

вредители груши

вредители груши

Груші, як і всі інші плодові дерева, піддаються нападу комах. Найнебезпечніші шкідники груші — це листові та плодові галлиці, галові кліщі, медяниці, квітоїди, плодожерки, свербуни, кліщі, клопи та трубковерти. Не приймаючи жодних захисних заходів, ви ризикуєте втратити врожай. Як обробити грушу від шкідників та як боротися зі шкідниками груші — читайте на цій сторінці.

Шкідник листя груші — листова галлиця

Найбільш небезпечний шкідник листя груші — це листова галлиця. Вона представляє собою дрібного комарика червоно-бурого кольору з розміром до 2 мм та прозорими крилами з ряду двокрилих комах.

Личинки галлиці живляться тканинами листків та інших частин рослин, викликаючи при цьому появу на них наростів (галлів). Велику шкоду галлиця завдає молодим рослинам, а також деревам після сильної обрізки. Зимування личинок відбувається у верхніх шарах ґрунту (до 5 см глибиною). Весною з’являються дорослі комарики, що відкладають яйця в молоді листки груші на вершині пагонів.

З’явившіся личинки починають висмоктувати сік з листків, що призводить до згущення країв пошкоджених листків. Потім на них з’являються нарости. З часом листки стають ламкими, жовтіють і закручуються краями вгору, утворюючи трубочки, в яких розвиваються личинки. Дорослі личинки покидають листки та переходять у ґрунт, де зимують та покриваються коконом.

Для обробки груші від шкідників весною перед цвітінням рекомендується оприскувати дерева інсектицидами. Необхідно регулярно збирати та знищувати гнізда з скручених листків. Восени ґрунт під деревами слід перекопати. Можна збивати личинок на розстелену під кроною дерева підстилку.

Чим обробити грушу від медяниці

Даний шкідник розміром 2,5-3 мм поражує грушу. Колір його тіла змінюється залежно від пори року від чорно-помаранчевого до темно-коричневого. Вусики блідо-жовті. Черевце темно-коричневе. Яйце розміром 0,3 мм, овальне, з короткою ніжкою, молочно-біле. Личинка плоска, світло-жовта.

Зимівля грушевої медяниці проходить в щілинах та тріщинах кори дерев, під опалими листям. Комахи виходять на початку весни, коли середньодобова температура досягає -2-3 С. Після цього розпочинається парування, а потім відкладання яєць.

Після зимівлі самки живуть від 30 до 45 днів. За цей час вони успівають відкласти від 400 до 600 яєць, розміщуючи їх у вигляді ланцюжка на основі бруньок, на квітконіжках. Наступні покоління відкладають яйця на листя групами по 20-30 штук.

Через 8-10 днів відбувається відродження личинок. Вони проникають всередину розкриваючихся бруньок, потім переходять на квітконіжки, молоді пагони, черешки листків та зав’язі. Їхній розвиток завершується з кінцем цвітіння груші. Через 2-3 дні після запилення грушеві медяниці паруються та починають відкладати яйця, розпочинаючи розвиток другого покоління.

Медяниці виділяють велику кількість липких цукрових екскрементів, якими при великій кількості шкідника часто бувають покриті всі дерева та ґрунт підствольних колон.

Шкоду завдають і личинки, і дорослі особини, висмоктуючи сік з бутонів, листків, цвітоніжок, пагонів та плодів.

Цей шкідник груш, заражаючи дерева, робить окремі їх частини недорозвиненими, листя та зав’язі опадають, плоди набувають вигнутої форми, гілки висихають. Спостерігається загальне ослаблення дерев. Для захисту від грушевої медяниці рекомендується проводити осінню оранку, прибирати опале листя та рослинні залишки. Перед тим, як обробити грушу від шкідників, потрібна регулярна очистка дерев від мху, лишайників та мертвої кори.

Нижче ви можете побачити фото шкідників груш на дачних ділянках:

Чим оприскувати грушу від плодової галліци

Як видно на фото, шкідник груші плодова галлиця представляє собою дрібного комарика коричневого кольору. Крила його прозорі, розміром до 4 мм. Личинки галлиці живляться тканинами листків та інших частин рослин, що викликає утворення на них наростів (галлів).

Зимування личинок відбувається в верхніх шарах ґрунту (до 12 см глибиною). Навесні дорослі комахи починають відкладати яйця в нерозквітлі бруньки.

З’явившись, личинки проникають у насіннєву камеру зав’язі та живляться там протягом місяця. Пошкоджені зав’язі деформуються і значно відрізняються від нормальних плодів. Дорослі личинки виходять з плодів груші і переходять у ґрунт, де зимують та вкриваються коконом. Пошкоджені плоди висихають та опадають. Для захисту груш від шкідників навесні перед цвітінням рекомендується обробляти дерева інсектицидами. Необхідно регулярно збирати та знищувати пошкоджені зав’язі. Осінню ґрунт під деревами потрібно перекопати.

Шкідник груші грушева плодожерка та захист дерев від неї

Шкідник груші представляє собою невеликого метелика, розмах крил якого не перевищує 2 см. Його передні крила темно-сірі з перехресним візерунком. Дорослі гусіні довжиною до 2 см, білого кольору з коричневою головою. Ця комаха пошкоджує лише плоди груші. Зимівля гусениці плодожерки проходить у коконах, що знаходяться в верхніх шарах ґрунту (на глибині до 15 см) біля дерев і опалого листя.

Приблизно через 40 днів після цвітіння осінніх сортів груш з’являються метелики. Гусениці грушевої плодожірки прогризають собі ходи в плодах до насінини та їдять їх. Через місяць гусениці покидають плід і переходять на коконування та зимівлю в ґрунті біля дерева.

Основні заходи боротьби з цими шкідниками груші — оприскування інсектицидами. Рекомендується перекопати ґрунт біля стовбура дерева та спалити опале листя.

Боротьба навесні з грушевим галловим кліщем

Даний шкідник представляє собою кліща мікроскопічних розмірів, який мешкає всередині бруньок або листків груші та живиться їх соком. У місцях пошкодження утворюються опухлість (гали). Зиму галлові кліщі проводять у почках груші, де також відкладають яйця на початку весни. Дорослі самки першого покоління проникають у тканину листа біля його центральної жилки.

У місцях ураження на листковій пластині утворюються вздуття. Спочатку вони світло-коричневого кольору, потім чорніють. Пошкоджені кліщами листки висихають і опадають. Впродовж літа грушевий галловий кліщ розвивається у кількох поколіннях, пошкоджуючи все нові та нові листки. В кінці літа — на початку осені галлові кліщі переміщуються на зимівлю під чешуйки бруньок, з яких висмоктують сік, а ті гинуть.

Для боротьби з цими шкідниками груші весною необхідно проводити оприскування пошкоджених дерев розчинами колоїдної сірки (100 г на 10 л води) під час розкриття бруньок. Потім під час появи бруньок, наприкінці цвітіння та в липні-серпні. Значно пошкоджені гілки рекомендується вирізати та спалювати.

Обробка груші весною від павутинного кліща зудня


Даний шкідник представляє небезпеку для багатьох плодових дерев, і груша не є винятком, оскільки не тільки личинки, а й дорослі комахи живляться соком листя. Тіло дорослої комахи має круглу форму. На прозорих перепончастих крилах помітні дві коричневі смуги. Одна з них розташована посередині, а інша — на передній частині крила.

Очі у комахи — червоні, а вуси та ноги — жовтувато-чорного кольору. Шкода, яку завдає грушевий клоп, часом настільки велика, що листя рослини можуть повністю втратити свій колір і стати грубими в результаті забруднення липкими відходами шкідника, після чого вони висихають і випадають.

Як заходи боротьби з даним шкідником, рекомендується ретельна обробка ґрунту під кронами (перекопування, боронування), яку слід проводити восени, а також знищення опалого листя, оскільки зимують дорослі клопи в тріщинах кори, під опалим листям та іншими рослинними залишками.

Рекомендується також проводити оприскування дерев відварами полину, деревію та кульбаби. Особливо ретельно слід обробляти нижню поверхню листя, де знаходяться дорослі особини та їх личинки.

Як захистити грушу від трубковерта

Даний шкідник є небільшим яскраво-зеленим або синім жуком довжиною до 9 мм. Грушевий трубковерт пошкоджує яблуню, грушу, сливу, вишню та деякі інші плодові дерева. Зимівля трубковерта проходить під опалими листями, у верхньому шарі грунту та тріщинах кори. Самиці грушевого трубковерта відкладають яйця в спеціально зігнуті листки, якими молоді личинки і живляться.

Як захистити грушу від цих шкідників та забезпечити захист для інших дерев? Для боротьби з грушевим трубковертом необхідно до початку цвітіння провести оприскування настоєм полину. Для його приготування слід залити 5 склянок розмеленої трави полину гіркого 10 л кропу, а потім настоювати 3 години.

Оприскування рекомендується проводити 4 рази на тиждень, бажано в вечірні години. Обробку потрібно припинити за 25 днів до збору врожаю. Крім того, важливо пізньої осені перекопати грунт під деревами.

Шкідник груші квіткоїд

Садовий шкідник груші — квіткоїд, являє собою невеликого коричневого жука, довжина якого становить до 4,5 мм, який пошкоджує бруньки груші. Восени самки жука відкладають яйця в бруньки груші. Зиму личинки квітоїда проводять всередині бруньок, які вони починають поїдати навесні. Пошкоджені бруньки не розкриваються.

Для боротьби з грушевим квіткоїдом під час набухання та розкриття бруньок рекомендується струшувати жуків з дерева на розстелену підстилку. Це слід робити за температури повітря не вище +10 °C, в іншому випадку жуки будуть розлітатися. Зібраних комах слід залити водою з додаванням керосину.

Шкідники груші непарний шовкопряд та плодовий кліщ

Шовкопряд представляє собою великого нічного метелика. Крила світлі, їх розмах сягає 8 см. Гусіні довжиною до 7 см, темно-сірого або коричневого кольору, покриті пучками темних волос. Вони легко розносяться вітром. Гусениці однококонного шовкопряда пошкоджують листя, зав’язі та бруньки яблуні, груші, сливи, вишні та багатьох інших плодових дерев.

У середині липня самки шовкопряда відкладають яйця на стовбурах дерев. Яйцекладки зовні нагадують жовтуваті подушечки, вкриті волосками. Їх діаметр становить не більше 3 см. У кожній яйцекладці, залишеній на зимівлю, можуть знаходитися до 600 яєць. До червня гусениці знаходять укриття в гілках, де вони вкриваються коконом та обплітаються павутинкою. В кінці липня з’являються метелики.

Одна гусінь шовкопряда може знищити до 35 листків. При масових нашестях непарного шовкопряда, яке зазвичай спостерігається з періодичністю раз в 7-10 років, дерева можуть повністю позбавитися листя.

Для боротьби з непарним шовкопрядом рекомендується проводити регулярні огляди плодових дерев з метою виявлення шкідників. При виявленні яйцекладок їх слід зібрати та спалити або поховати на глибину 50 см. Можна змащувати яйцекладки керосином, уникнувши потрапляння на молоду кору дерев.

Найбільшу небезпеку представляють дорослі особини та личинки плодових кліщів, які живляться соком бруньок та листя плодових дерев. Листя, побурівши, передчасно опадає. Крім того, порушується процес розвитку суцвіть. Спеціальних захисних заходів проти цих комах-шкідників груші не приймається, оскільки хижі комахи підтримують їх чисельність на відносно низькому рівні.

Тепер, отримавши інформацію про шкідників груші та боротьбу з ними, можна приступати до рекомендованих заходів.

Шкідники груші: Відео