Позбавляємось від капустяної мухи. Профілактика та заходи боротьби.

капустяна муха

капустна муха та личинки
Як тільки зацвітуть кульбаби, з’являється проблема – капустяна муха. Усі хрестоцвітні страждають від цього небезпечного шкідника. Вона схожа на звичайну домашню муху, та її не так просто визначити.

Що потрібно знати про капустну муху

Муха, що завдає шкоди — справжній ворог-невидимка. Але, на відміну від личинок, які знищують кореневища, доросла особа особливого занепокоєння не викликає. Капустяна муха на наших городах двох видів: весняна — двічі встигає розмножуватись і літня — розмножується один раз. Шкідник відкладає яйця:

 • під грудками землі, тому їх потрібно ретельно розбивати;
 • біля кореневої шийки саджанців;
 • в тріщинах ґрунту.

Ось розсипану та замульчовану землю муха не любить. Вже через 5-10 днів після відкладення яєць личинки з’являються на світ, прогризають корені та прокладають ходи всередині. Рослини перестають нормально розвиватися та часто гинуть від непроханих сусідів. А ті, що виживають, мають викривлені качани капусти або коренеплоди, які мають незадовільні смакові якості.

Зовнішні пошкодження капусти

Капустяну муху (личинки) можна визначити за в’янучими рослинами, навіть при регулярному поливі. Тоді рекомендують перевірити кореневу систему на зараження. Комаха загрожує всім видам капустяних: редьці, редисці, броколі, дайкону, ріпі та капусті.
капустная муха и личинки

З осені личинки встигають заалялькуватися та з комфортом переживають зиму в грунті. Весна для них плідний час, коли ми посадили розсаду, що потрапляє їм у їжу в вигляді молодих і соковитих коренців. Як боротися з капустяною мухою та її личинками? Відповідь однозначна — профілактичні заходи.

Профілактика від капустяної мухи

Багато людей, перед тим як саджати свою розсаду, занурюють її коріння в глиняний бруд. Для купованої розсади коріння промивають слабким розчином калію марганцю. Коли тільки розквітає вишня, муха відкладає яйця. Тому ділянка повинна бути вже чистою від:

 • решток хрестоцвітних рослин, листя , стебел;
 • бур’янів (особливо талабану польового, грициків звичайних та суріпиці);
 • стрілок хрестоцвітних культур, на які літають дорослі мухи.

Допомагають вирішити проблему рослини з сильним запахом, які відлякують шкідників. Їх потрібно сіяти поруч з хрестоцвітними:
захист від личинок капустної мухи

 1. Полин
 2. Часник
 3. Гіркий перець
 4. Гірчиця
 5. Тютюн
 6. Кульбаба
 7. Коріандр
 8. Шавлія
 9. Петрушка
 10. Морква

Дуже корисний як засіб захисту від шкідників є селера. Календулу та чорнобривці також садять як бордюр на грядках. Також необхідно дотримуватись сівозміни культур. Перед висадкою розсади міняють верхній шар грунту, новий беруть в місцях, де раніше не вирощувалися капустяні та хрестоцвітні рослини.

Боротьба з капустяною мухою

 1. Запилення. Щоб врожай був якісним, через три дні після висадки розсади, землю потрібно запилювати біля стебла сумішшю, наприклад: тютюновий порошок з гашеним вапном, золою або нафталіном (1:1). Через тиждень запилення повторити.
 2. Мульчування. Землю бажано засипати тирсою.
 3. Підгортання. Не забувайте підгортати та розпушувати землю — це профілактика від капустяної мухи, і в той же час розвиток сильних коренів розсади.

Профілактичні заходи захистять і врятують врожай не лише від капустяної мухи, але й від інших шкідників.

З досвіду. Методи боротьби з капустною мухою

Щоб визначити, чи є на городі капустяна муха, ми робимо приманку. Наливаємо в плоску посудину воду (3 частини), патоку (1 частина) та бродіння дріжджів (на 1 л води 50 г дріжджів). Таз виставляємо на висоті від землі — 30 сантиметрів. На запахи, що йдуть від приманки, шкідник дуже швидко реагує.
пошкоджені та здорові корені капусти

Якщо була виявлена капустяна муха, ми починаємо боротьбу з нею. Видаляємо з грядки рослини, що пошкоджені, та обробляємо ґрунт «Інтавіром» або «Актарою». Кожна рослина поливається розчином тіофосу — на кущ 250 г.

На зауваження щодо захисту капусти від шкідників

 1. Часник виділяє летючі речовини, що відлякують капустяну муху.
 2. Томати та кріп запобігають появі попелиці на капусті.
 3. Шавлія відганяє капустяну молю.
 4. Огіркова трава (бораго) не дозволить слимакам розмножуватися.
 5. Гусениці капустяного білана не переносять м’яту, полин і таволгу.
 6. Радимо періодично оглядати посадки та не давати зіпсувати врожай незапрошеним гостям.

Про недоліки народних засобів

Звичайно, захист капусти від капустяної мухи народними засобами — це трудомісткий процес. Потрібно регулярно проводити лікувальний полив, опудрювання та оприскування. Але на заміну ви отримаєте екологічно чисту, міцну, хрустку та смачну капусту, яка є безпечною для дітей. Захистити капусту від мухи без застосування хімічних інсектицидів можна, тільки заважаючи відкладанню яєць, адже саме личинки нападають на рослину в його підземній частині.

Як позбавитися від капустної мухи: відео