Чому гниють груші на дереві та що з цим робити?

груша гниє на дереві

Гнилая груша на дереве

Груша — ароматний плід зі смачною соковитою м’якоттю. Кожен сад не обходиться без грушевого дерева. Плоди вживають у свіжому вигляді, а також готують компоти, варення, конфітюри та роблять сік. Перевагою плодів є те, що вони довго зберігаються. Кожен садівник прагне до того, щоб отримати гарний урожай. Але трапляється так, що плоди починають гнити, не встигаючи дозріти на дереві. У чому причини і як врятувати плоди? Чому ж гниють груші на дереві?

Чому гниють і тріскаються груші на гілках дерева?

Кожен помічав на дереві гнилі плоди груші, в основному схильні до такого явища старі селекційні сорти. Оскільки їхній родовід пов’язаний безпосередньо з дикою грушею. Плодова гниль — грибкове захворювання, яке знищує врожай.

Якщо помітили невелику плямочку на груші, яка з часом збільшується, це гниль. Вона досить швидко здатна охопити весь плід і врожай. Буває так, що на шкірці всього невелика плямочка, а всередині вся м’якоть бурого кольору і дуже м’яка.

Це свідчить про підступність грибка, який готовий знищити не тільки зовнішній вигляд, а й смакові якості.

Плодова гниль на яблунях і грушах

На зараженому фрукті з’являються спороношення грибка, на яких утворюються конідії. Вони розносяться вітром, дощем і комахами. У результаті чого відбувається повне зараження інших плодів.

Гниття груші починається з хвостика і до повного визрівання плід може згнити повністю. Проблему необхідно вирішувати кардинально, тобто доведеться видалити старе дерево.

Причиной гниения груши прямо на дереве является грибковое заболевание - плодовая гниль

Причиною гниття груші прямо на дереві є грибкове захворювання — плодова гниль

Є інший варіант зберегти врожай. Збирайте груші в недостиглому стані. Великі та тверді зелені груші розкладають у тіні, і через кілька днів можна насолоджуватися ароматними, солодкими плодами.

Що стосується сортів нової селекції, то вони визрівають на дереві. Зберігаються довго в прохолодному приміщенні. Причиною гниття стає грибок. Це захворювання називається моніліоз. Він вражає плід. Кору дерева він не вражає, вона служить рознощиком інфекції.

Боротьба із захворюванням необхідна миттєва. Прибирайте заражені груші подалі від здорових. Не варто заражені моніліозом фрукти закопувати в землю або зберігати в компостній ямі. Чому?

Це пов’язано з тим, що спори грибка добре переносять холод, тому можуть потрапити навесні на інші дерева. А масове ураження загрожує відсутністю врожаю.

Моніліоз на плодових деревах. Звідки на деревах береться плодова гниль

Грибок моніліозу потрапити в плід може через пошкодження в шкірці. Пошкодити плід легко. Це можуть зробити комахи, град, дощ, вітер.

Зараження можливе також через тісний контакт з інфікованим грибком плодом. З минулого року можуть залишитися висіти заражені плоди, які поширюють інфекцію на новий урожай.

Поширити захворювання може і крона дерева, тому все уражене листя, гілки, плоди необхідно видаляти під час санітарної обрізки.

Грибок може потрапити на грушу за допомогою комах, граду, дощу і вітру

Інфіковані плоди, які не прибрали після збору врожаю, темніють, засихають, відбувається природне муміфікування. Ці плоди бажано зрізати разом із гілками, на яких вони висять. Грибок може довгий час перебувати на корі дерева, з часом це місце темніє.

Тому хворі гілки обрізають із захопленням здорової деревини на десятки сантиметрів. Усі висохлі пагони обрізають до місця зі здоровою деревиною. Переноситься захворювання спорами грибка вітром і комахами, які люблять ласувати м’якоттю солодкого плоду.

Сприятливими умовами для розвитку моніліозу є тепло і підвищена вологість. Здебільшого на плодову гниль хворіють дерева із загущеними кронами. Тому щоб запобігти появі захворювання регулярно обрізайте слабкі гілки.

Ознаки плодової гнилі на деревах:

 1. Симптоми виникнення грибка можуть почати проявлятися вже навесні.
  Інфікування може статися і в момент дозрівання плодів. Оскільки в цей період шкірка стає м’якшою, і спори грибів можуть у неї проникнути. У результаті чого починає розвиватися цвіль, яка поширюється на весь плід.
 2. У місці проникнення інфекції виникають спороношення гриба, на вигляд воно має круглий обрис із невеликими світлими вкрапленнями у вигляді кіл. Поширюється грибок швидко, вражає не тільки шкіру, а й м’якоть.
 3. Зараження може відбуватися не тільки під час перенесення комахами, а й у разі тісного контакту зараженого плода.
 4. Заражені плоди опадають за сильного вітру, але можуть і міцно триматися на плодоніжці, з часом вони висихають і залишаються висіти на дереві. Вони тверднуть, тобто муміфікуються і стають чорно-синіми. Грибок не боїться холоду, тому може без проблем перезимувати в плодах, гілках і пагонах.

Сприятливими умовами для виникнення спор грибка є темрява, знижена температура та вологе повітря. Також, ознаками плодової гнилі є спороношення гриба, на вигляд воно має круглий обрис із невеликими світлими вкрапленнями у вигляді кіл.

Що робити, якщо плід гниє, як боротися з моніліозом?

Турбота про майбутній урожай починається з весни. Як тільки зійде сніг, необхідно оглянути дерево і територію поблизу нього. Зібрати все торішнє листя і гілки, а найголовніше — палі плоди.

Якщо на дереві висять торішні плоди, їх необхідно зняти, оскільки вони можуть бути інфікованими спорами грибка. Він любить густу крону і засохлі гілки, які не дають урожаю. Тому, щоб не дати можливості моніліозу розмножуватися, необхідно прорідити крону, зрізати засохлі та слабкі гілки.

Якщо сорт груші схильний до утворення гнилі, обов’язково обробляйте дерево препаратами як профілактику:

 1. Першу обробку необхідно зробити в період набрякання бруньок. Для цього використовуйте засоби з вмістом міді. Вони допоможуть захистити дерево від моніліозу. Як хімічний препарат можна скористатися бордоською рідиною.
 2. Друга обробка препаратами після цвітіння груші.
 3. У період плодоношення процедуру проводити кілька разів.
 4. Остання обробка фунгіцидними проводитися після збору врожаю. Для цього використовуйте мідний купорос, яким необхідно добре обробити крону, стовбур груші та пристовбурні кола.

Обов’язково обробляйте дерево як профілактику бордоською рідиною і мідним купоросом

За підвищеної вологості повітря всі сорти груш необхідно обробляти препаратами, щоб запобігти поширенню грибка. Бажано застосовувати органічні фунгіциди, такі як бордоська рідина, хлорокис міді. Обробку можна проводити під час цвітіння і після нього.

Моніліоз вражає тільки плоди, але спори грибка можуть зберігатися на листі, кроні, землі. Щойно помітили на дереві підгнилі груші — негайно їх видаліть із гілок, щоб інфекція не поширювалася далі. Збирайте гнилі плоди, що впали, бо вони теж є рознощиком грибка.

Профілактика гниття плодів

Дбати про дерево необхідно протягом усього року, але особливу увагу необхідно приділити ранньою весною, обрізці засохлих пагонів наприкінці зими, до набрякання бруньок. Провести обрізку омертвілих і зламаних гілок із заходом на здорову частину. У цей час необхідно зібрати і знищити все торішнє опале листя, що залишилося на гілках.

 1. Зберіть усі муміфіковані плоди, вони несуть небезпеку для нового врожаю.
 2. Проріджування крони необхідне для того, щоб дерева швидше обсихали після дощу. Завдяки цьому шанси захворіти на моніліоз у дерева знижується в кілька разів.
 3. Проріджування плодів. За хорошого врожаю, залиште тільки великі плоди.
 4. Під час збору врожаю знімайте плоди акуратно, не пошкодьте гілки. Перед тим як покласти грушу на зберігання огляньте кожен плід. Інфіковані груші не повинні залишатися на дереві та землі, їх необхідно знищити.
 5. Обробка дерева органічними фунгіцидами. Коли почнуть набухати бруньки, дерево бажано обробити бордоською рідиною. Обробляти необхідно не тільки дерево, а й пристовбурну територію. Обробка має бути і після цвітіння фунгіцидними препаратами, які захистять плоди. Процедуру повторювати кілька разів, до дозрівання плодів і після збору врожаю.

Проріджування крони і плодів на грушевому дереві, обробка фунгіцидами допоможе захистити врожай

Пам’ятайте про те, що своєчасна боротьба з грибком збереже врожай. Моніліоз вражає плоди з насінням і кісточкою, тому за перших ознак захворювання варто почати активну боротьбу з проблемою. Доглядайте вчасно за деревом, і воно обов’язково вам віддячить багатим урожаєм.

Відео: Як боротися з гниллю груш на дереві