Яку картоплю висаджують у піщаний ґрунт

картошка

Піщана ґрунт

Піщаний ґрунт чудово підходить для вирощування картоплі

Одним із найпопулярніших коренеплодів є картопля. Її вживають у будь-якому вигляді. Проте щоб отримати гарний врожай, потрібно знати деякі нюанси її вирощування. Піщаний ґрунт підходить для цього ідеально.

Особливості піщаного ґрунту

Головною складовою частиною піщаних ґрунтів є пісок з невеликою домішкою глини та перегною. Важлива характеристика такого ґрунту — розсипчастість, яка полегшує обробку. Процес ерозії також відбувається швидше. Такі ґрунти легко пропускають через себе воду та повітря, швидко нагріваються та остигають.

Недоліком піщаного ґрунту можна назвати зниження рівня мікроорганізмів. Вони живуть тут у невеликій кількості через нестачу вологи та інших необхідних для їх життєдіяльності речовин. Рослинам, які висаджують в таку ґрунт, також потрібне додаткове добриво.Але отримати потрібний ефект від підживлення рослин важко: вода без зусиль вимиває всі речовини з піску.

Вони осідають в нижніх (щільних) шарах ґрунту. Через таку здатність грунту підживлювати рослини картоплі потрібно в мінеральними добривами. Для покращення характеристик і структури піщаного ґрунту до неї постійно додають компоненти, що роблять її щільною:

 1. Глина.
 2. Бурова або глиняна мука.
 3. Торф.
 4. Перегній або компост (невелику кількість).

Перегній

Перегній покращує родючість піщаних ґрунтів

За допомогою цих речовин піщаний ґрунт збагачується корисними мікроорганізмами, що допомагають рослинам нормально розвиватися. Підвищити врожайність на такому ґрунті можна за допомогою добрив, але при їх виборі потрібно орієнтуватися на швидкість дії.

Сорти картоплі для піщаного ґрунту

Структура цих ґрунтів змушує городників задуматися про те, який сорт картоплі садити. Для нормального розвитку та високого врожаю необхідно докласти багато зусиль. Одна з проблем — це волога, яка не затримується в піщаному ґрунті. Для вирощування картоплі потрібно багато води. Але є сорти, що виживають в умовах спекотного літа або піщаного ґрунту з дефіцитом вологи.

До них належать такі сорти картоплі: Слав’янка, Пікассо, Розара, Невський, Мінерва та інші. Розглянемо декілька сортів, які були виведені нещодавно:

Сорт Волжанін

Такий сорт має непогану швидкість дозрівання (70-80 днів від моменту посадки). Дає відмінний врожай як в суху, так і в спекотну погоду. Смакові якості та лежкість клубнів гарна. Картопля Волжанін слабо заражається мозаїчними вірусами, альтернаріозом, сильно — паршею, в окремі роки сухою гниллю, в середній ступені заражується фітофторозом, нестійка до раку.
Картопля Волжанин

Волжанін — витривалий сорт

Сорт Тайфун

Був створений польськими селекціонерами як один з найстійкіших до примх погоди сортів. Він став також дуже популярним завдяки відмінному смаку та розмірам картоплі. Кущі під час росту досягають великих розмірів, стебла стоять прямо. Слід зазначити, що рослини досить потужні, з великою кількістю листя насиченого зеленого кольору. Під час цвітіння з’являються великі квіти білого кольору.
Картофель сорту Тайфун

Тайфун — стійкий до примх погоди

Сорт Розара

Цей сорт унікальної картоплі є одним з найбільш улюблених серед огородників. Він відрізняється поєднанням таких характеристик, як відмінний смак, невибагливість до погодних умов і ґрунту, а також висока врожайність, стійкість до хвороб і здатність до тривалого зберігання.
Картопля Розара

Розара — високоврожайний сорт

Сорт Рамона

Був виведений для вирощування в умовах спекотного клімату або інших незвичайних для картоплі умовах. Якщо правильно підійти до посадки та вирощування даного сорту, то можливий збір 2 урожаїв за рік. За смаковими особливостями бульби схожі зі сортом Невський.
Картопля Рамона

Рамона — для спекотного клімату

Сорт Родрига

Дуже стійкий та невибагливий до вирощування картопля, який був виведений німецькими селекціонерами. Клубні мають дуже гарний червоний колір, під яким кремове м’ясо. Картопля добре піддається зберіганню в підвалах без змін у смаку та зовнішньому вигляді. Сорт також дуже популярний через стійкість до захворювань на всіх етапах вирощування та зберігання. Дає хороші врожаї навіть в піщаному ґрунті.
Картофель Родрига

Родрига — має привабливий вигляд

Сорт Ред Скарлетт

Картопля належить до ранніх сортів, які плодоносять на 70-75 день. Селекціонери з Нідерландів попрацювали, щоб поєднати в ньому стійкість до атмосферних змін та невибагливість до типу ґрунту. Через це картопля дає непогані врожаї в піщаному грунті. Сорт багатий вітамінами, мікро- та макроелементами. Також в ньому міститься достатня кількість калію та вітаміну С.
Картопля Ред Скарлетт

Ред Скарлетт — багата вітамінами, мікро- та макроелементами

Сорт Латона

Картопля з високим вмістом крохмалу (до 20%), яка має голландське походження. Вона не вибаглива до погодних умов та типу ґрунту. Селекціонери піклувалися про винятковий смак цього сорту, який зберігається протягом всього періоду зберігання. Картоплю цінують також за здатність зберігати форму під час приготування. Догляд за нею сприяє отриманню чудового врожаю.

Структура коренів також специфічна: вони ростуть глибоко в ґрунті та живляться вологою та іншими речовинами навіть в найспекотнішу погоду. Деякі сорти можуть згортати листя трубочкою в спеку, щоб уникнути втрати вологи. Тому їх вигідно вирощувати на бідних пісчаних ґрунтах з недостатньою кількістю вологи.
Картопля Латона

Латона — витривалий голландський сорт

Усі ці сорти картоплі добре пристосовуються до піщаного ґрунту завдяки особливостям куща. Він збудований таким чином, що великі та широкі листки покривають певну площу навколо куща. Це не дозволяє волозі випаровуватися.

Підготовка піщаного ґрунту до посадки

Ділянку під картоплю починають готувати з осені. Її очищають від бур’янів та іншої рослинності, а потім ретельно викапують. Для піщаного ґрунту достатньо углиблення на 15 см, оскільки він і так добре збагачений киснем, вбирає та віддає вологу. Перевертати шар також небажано. Добрива вносять восени. Ідеально підійде компост або гній (5-10 кг / кв. м). Якщо такої можливості немає, то ґрунт збагачують безпосередньо під час посадки.

Рівняти грядку не варто. Зимові морози мають вбити усіх шкідливих комах та бур’яни.

Садимо картоплю в піщаний ґрунт

Поверхня грядки після висадження картопляних клубнів стає нижче рівня ґрунту на 3-4 см, тому піщаний ґрунт краще прогрівається. Через тонкий шар ґрунту картопля набагато швидше сходить. У момент несподіваних заморозків, сходи потрібно засипати з бокових сторін борозни.
Посадка картоплі на полі

Борозду зручно робити окучником з мотоблоком

Така схема висаджування використовується в фермерських господарствах, де вирощують бульби картоплі при достатньому її зволоженні. У тих районах, де не вистачає води, використовують іншу схему посадки.

Технологія посадки картоплі в піщаний ґрунт:

 1. Перше, що потрібно зробити, це борозди глибиною 25-30 см, на відстані 70 см. Для цього чудово підійде мотоблок з окучником.
 2. У готові борозди насипають нітроамофоску з розрахунку (100 грам на 10 метрів).
 3. За допомогою мотиги ретельно перемішують заздалегідь підготовлені добрива з піщаним ґрунтом.
 4. Акуратно розкладають бульби картоплі в ямки, бажано з проростками догори, на відстані 30 см.
 5. Засипають піщаним ґрунтом.

В момент настання засухи волога з рівної поверхні випаровується менше, ніж з гребенів. Якщо існує потреба в поливі, ями легше та економніше залити, ніж лити воду між гребенками. Використовуючи такий спосіб посадки картоплі, її зручно окучувати. У спекотну погоду вже наявні високі гребені під час окучування можна не насипати, а трохи розпушити міжряддя.

Догляд за сортами в піщаному ґрунті

Завдяки дивовижному складу, піщаний ґрунт не потребує частого розпушування на відміну від звичайної землі. У піску менше зростає бур’яну. Тому доглядати за картоплею, посадженою в піщаний ґрунт, набагато простіше. Недолік такої землі полягає в тому, що поливати рослини слід частіше, так як їй властиво дуже швидко висихати. Окучувати молоду рослину потрібно регулярно, щоб волога потрапляла в кореневу систему.
Окучивание картофеля

Окучування дозволяє волозі проникати в кореневу систему картоплі

У момент коли картопля розквітає, її потреба в поливі збільшується, але надлишок вологи дуже шкідливий для рослини, коренеплоди можуть згнити. Корисним буде підживлення такого грунту. Для цього використовують гній або птичий помет, перед цим розведений у воді. Для боротьби з колорадським жуком використовують масу спеціальних хімічних засобів. Пам’ятайте про те, щоб виростити екологічно чисту картоплю, обприскувати її отрутою потрібно в крайніх випадках.

Збираємо картопляний врожай

Збір картопляного врожаю може припасти в різні місяці і пов’язано це з тим, який сорт був посаджений. Визначити готовність коренеплода легко, як тільки ботва рослини стала сухою, картопля готова до збирання. При збиранні врожаю необхідно пам’ятати, що клубні для посадки на наступний сезон потрібно відбирати тільки з товстою ботвою.
Збір картоплі

Збір картоплі відбувається після засихання ботви

Основні моменти під час посадки

Ось декілька основних порад, які допоможуть вам у вирощуванні свого врожаю:

 • у клубнях овоча, відібраних для посадки, не можна обламувати проростки. Вони мають властивості багато разів проростати, але якщо їх обламати один раз, то можна значно знизити врожайність на 20%;
 • крапельний полив допомагає підвищити врожайність картоплі;
 • рослини потрібно садити в напрямку з півночі на південь. Картопля — дивовижний овоч, що потребує інтенсивного освітлення, тому завдяки правильному розташуванню при посадці, рослина отримає необхідну кількість світла та тепла;
 • вибирати на яку глибину садити коренеплоди потрібно залежно від типу ґрунту та розміру картоплі. На щільних глиняних грунтах картоплю садять не глибше, ніж на 5 см. На суглинку глибина не повинна перевищувати 10 см. Для піщаних ґрунтів — до 10 см. Великі коренеплоди садять глибше, ніж маленькі;
 • Відстань між картопляними клубнями в кожному рядку і між ними залежить від обраного сорту картоплі. Для ранніх рекомендують дотримуватися таких розмірів: 30 х 60 см, для пізніх — 35 х 70 см. Якщо клубні маленькі, то у такому випадку відстань між ними в кожному рядку краще скоротити, але зменшувати не варто, так як це ускладнить міжрядне проріджування та погіршить попадання сонячних променів.

Відео: Коли і як правильно садити картоплю