Як зловити бджолиний рій: вибір часу, місця і засобів

Бджолиний рой

Пчелиный рой

Спіймати рій бджіл — це дуже важка справа для новачка. Адже для цього потрібно мати великий досвід роботи з бджолами.

Для того, щоб їх зловити, потрібно докласти безліч зусиль, Вам знадобиться вирішити такі питання:

1. Де брати цих самих бджіл, де їх шукати?
  2. Чи здатні Ви самостійно це зробити, чи Вам потрібен досвідчений помічник?
  3. Якими засобами Ви будете ловити? Йдеться про спеціальні пастки, приманки, секрети тощо.
  4. Що Ви робитимете, коли бджолиний рій уже спійманий, якщо Вам все ж таки вдасться виконати все правильно.

Навіщо ловити рій бджіл?

Звичайно, будь-хто скаже, що легше купити бджолині сім’ї у бджолярів. Але це затратно, та й упіймання своїми силами і природним шляхом здатне зробити з Вас досвідченого бджоляра, відданого своїй справі!

Рабочие пчелы

Де взяти бджіл

Звідки рій бджіл може з’явитися і як зрозуміти, коли потрібно діяти? Річ у тім, що коли настає так звана ройова пора, не всі, навіть найдосвідченіші бджолярі здатні встежити за всіма бджолиними сім’ями.

Бджоли подібні до людей: адже молода сім’я живе окремо від своїх батьків, створюючи нову, а діти часто намагаються стати самостійними і залишають рідну домівку в ранньому віці. Так і молоді бджоли, коли відокремлюються від вулика батьків, прищеплюються неподалік.

Цей момент і потрібно не проґавити. Також, є бджоли-розвідниці, які вибирають нове житло, облітаючи місцевість у радіусі 5 км. За це саме нове житло вони і можуть прийняти Вашу пастку!

Вибираємо місце для пастки

Місце для виставлення пастки не можна вибирати навмання. Описані в книжках із бджільництва методи дуже складно осмислити, оскільки вони можуть суперечити один одному і заплутати Вас. Спробуємо розібратися.

Річ у тім, що бджоли мають своєрідні проходи, якими вони йдуть до лісу в разі, коли вони не знаходять житла. Знайти такий прохід дуже складно, і якщо Вам це вдалося — пів справи зроблено!

А загальні ж правила розставляння пасток свідчать про те, що все залежить від місцевості: або це високі смереки, або узлісся — бджоли, залежно від «проходу» можуть летіти куди завгодно.

Ставимо пастки для бджіл

Бджоли, подібно до людей, схильні обирати собі житло побільше. Маленька пастка їх навряд чи зацікавить. Велика бджолина сім’я повинна «заселитися» в житло, об’єм якого не менший, ніж 50 літрів. У маленькі пастки, якщо бджоли і залетять, то тільки в складі невеликої сім’ї.

Бджоли дуже вибагливі створіння і їм не все одно, де жити. Відповідно, і пастки варто робити залежно від обставин, погодних умов, ловчого місця тощо. Пастки робляться з різних матеріалів, серед них: дерево, ДВП, картон, фанера, а також усе, на що вистачить фантазії. Головне — щоб матеріал був міцним і закритим. Отже, робимо пастку для бджіл:

• Виготовляємо дерев’яний каркас. Як уже говорилося, розраховуйте на потрібний об’єм.
  • Робимо пази під рамку і обшиваємо каркас за допомогою фанери або ДВП.
  • Прибийте цвяхами кріпильну дошку з мотузяною петлею: на цьому у Вас триматиметься сама пастка.
  • Кришку краще закріпити за допомогою шурупів. Так зручніше знімати.
  • Отвір, через який бджоли потраплятимуть у свій новий дім, зробіть трохи меншим, інакше є ризик того, що туди залетять «гості» побільше, наприклад, шершні.
  • Приділіть увагу засувці, обов’язково її встановіть. Так легше закривати пастку, коли туди залетять бджоли.
  • Пофарбуйте пастку. По-перше, це захистить її від зайвої вологи, а по-друге — стане хорошим маскуванням. Для маскування також можна оббити її корою дерев: це додасть пастці природності.

Ловушка для пчел

Залучаємо бджіл у пастку

Існують різні способи приваблення бджіл. Сучасні засоби пропонують використання спеціальних препаратів. Серед них — «Аміпіл» та «Апірой». Перший призначений для того, щоб здійснити піймання, приваблення та запобігти зльоту роїв на пасіках. Другий — для залучення і затримання на пасіках.

Пересаджуємо рій у вулик

Одним із найвідповідальніших моментів є пересаджування бджолиного рою у вулик. Після того, як Ви принесли бджіл, можна сміливо починати укомплектовувати вулик за допомогою вощини і стільників, які встановлені в рамках. Пересадку рекомендується робити в теплу безвітряну погоду.

Бджоли, за таких обставин, будуть більш спокійні. Нерідко трапляються випадки, коли бджоли встигають настроїти язиків просто в пастці, не дочекавшись переселення у вулик. Цих язиків не слід позбуватися: спробуйте пересадити їх просто у вулик, адже у бджіл пішло стільки праці. Крім того, тим самим ви не послабите бджолиний рій.

Щоб запобігти спорудженню язиків замість відсутніх рамок, доставте порожні рамки, це полегшить Вам процес пересадки.

Пчелиный улей

Таким чином, у цій статті ми розглянули технологію лову бджолиного рою за допомогою пасток. Сподіваємося, що наші поради Вам допоможуть!

Відео: Як зловити рій бджіл, готуємо вулик або пастку

Раніше ми писали про важливість весной підгодівлі бджіл.