Посадка щавлю: де як і коли найкраще садити та пересаджувати

schavel

Кислі листочки щавлю – це скарб вітамінів після зими, в самий розпал авітамінозу. Маючи на ділянці пару кущів ревеню і висів багаторічного щавлю, ви зможете в квітні-травні забезпечити вітамінною зеленню всю вашу родину.

Де садити щавель

Оскільки це багаторічник, до підготовки грунту для посадки слід підходити ретельно. Перевагу він віддає легким грунтам, наприклад пiщаним або суглинистим, чудово росте на торф’яних ґрунтах. Якщо грунт інший, слід зробити гарний дренаж. Для посадки щавлю дiлянка повинна бути максимально вiльна вiд бур’янів, вона суттєво пригнiчує його рiст (особливо пирій). З осенi на дiлянку, де планується посадити щавель на дачi, вносять сумiш із добрив iз розрахунку на кв.метр: 5-7 кг гною або компосту, 35 г суперфосфату, 25 г хлористого калiю, пiсля перекопують.

Навеснi можна перед посадкою додати карбаміду. Щавель любить освiтленi мicця, але не спекотне сонце, тому краще обирати напiвтiнь. Грядку iз щавлем хорошо розташовувати за будинком або бiля паркана, щоб вiн не перебував увесь день пiд сонячними променями. Попередниками щавлю в вiдкритому ґрунті можуть бути буряк, редиска, петрушка, морква, cелера, капуста.

як посадити щавель

Щавель на городі

Коли і як садити щавель насінням

Садити щавель можна весь сезон, з весни до пізньої осені. Однак агротехніка в залежності від сезону буде трохи відрізнятися. Посадка щавеля весною починається вже в квітні, коли ґрунт ще пропитаний вологою. Насіння щавеля можна не замочувати, вони проростають зазвичай дружно і дають урожай до середини літа.

Літній посів щавеля у відкритий ґрунт зручний, коли звільняється місце після салату, редиски та іншої ранньої зелені. Садити можна у червні – липні, врожай при цьому розраховуйте отримати наступної весни. Літом садити щавель потрібно набухлим, а краще – проклюнутим насіннями.

Осінню, пiд зиму, посадку проводять у кiнцi жовтня – початку листопада. Насiння щавеля повинне бути абсолютно сухим, щоб воно не почало проростати до морозiв. Осiнний посiв зручний для дачника тим, що в цей час справ вже небагато i можна виконувати всi роботи не спiша.

як садити щавель насiннямНасiння щавеля

При будь-якому посіві заробляти насиння на глибину 1-2 см, можна в бороздкі з шириной межряддя 30 см або вільним сівом. Ґрунт пiсля посіву слід ущильнити зворотньою стороною грабель або злегка прикоткувати – помітили, що це сприяє дружнім сходам. При появлении всходов их потреба проредить. Краще зробити це дважды – перший раз залишивши между кущиками сантиметров по 5, другий раз – залишить найсильнише рослини на расстояни 12-15 см один од другого.

Посадка щавеля: Видео

Догляд за щавлем

Щавель — це корисна і смачна рослина, яка вирощується на городах і грядках. Щоб отримати багатий урожай щавлю, потрібно дотримуватися деяких правил догляду за ним. До них належать:

• рихлення міжрядь, якщо ви садили рядками та не мульчували,
  • прополка від бур’янів,
  •  нечастий, але рясний полив,
  • підживлення комплексними добривами ранньою весною з другого року посадки. Також бажано підживити щавель сечовиною після кожного зрізання листя. Як вносити добрива — обирайте за погодою: якщо дощова, то можна в сухому вигляді, у сонячний період краще давати рідкі підживлення. Осінню добре на грядки з щавлем додати компост,
  • якщо ви не плануєте отримувати своє насіння, то обов’язково треба видаляти квітконоси, які забирають частину харчування.

З хвороб щавлю можна згадати борошнисту росу на листях. Боротися з нею можна за допомогою золи — третину відра золи залити водою до країв, дати постояти кілька діб, процідити і використовувати для оприскування.

Коли збирати

Краще збирати щавель коли його листочки досягають 8-10 см у довжину, зрізати одразу з черешками весь урожай і одразу ж рихлити і підкармлювати грядки. Перший зріз можна провести уже через 3 тижні після розмерзання грунту. При такому методі зазвичай отримуються в середньому 3-5 зборiв за сезон, в залежностi вiд регiонy. Останнiй вpoжaй зpізaйтe нe пiзнiшe чим за мicяць до прпиморозків iнaкшe кycтики увійдyть в зиму послабленими і це знизить весняний ріст.

При зрізі не пошкодьте бруньку росту.

Чи можна пересаджувати щавель?

Щавель досить добре переносить пересадку. Якщо ви задумали змінити його місце на дачі, підготуйте ділянку  для посадки щавелю насінням. Виберіть молоді міцні рослини, які ви хочете пересадити, зріжте великі листки, намагаючись не задіти бруньки. Викопайте, якщо корінь виходить дуже довгий — обережно його підріжте, а порізи обсипте розмеленим вугільним пигулками. Висадіть на нове місце, ретельно полийте. Краще пересаджувати щавель не в спекотну погоду, ближче до осені.

щавель як виростити

Пересадка щавля

Є цікавий метод як виростити врожай щавлю вже ранньої весни. Для цього з осені викопують кореневища щавлю, обрізають листя та зберігають в підвалі в піску. В перші тижні весни висаджують їх в теплицю при температурі 9-11 градусів. Через місяць уже можна зрізати листя для зеленого борщу.