Як отримати насіння буряка?

насіння буряку

Огород: Свекла

Власний город на дачі дуже допомагає багатьом дачникам, заощаджуючи кошти на купівлю тих чи інших овочів. Та й те, що вирощено своєю працею, набагато приємніше їсти — це немов нагорода за працю. Більш вітамінізовані та корисні, з мінімумом хімії, зате з великою кількістю турботи — такі овочі можна давати і дітям, не побоюючись нічого. Але ж можна ще й не витрачатися на насіння. Наприклад, сьогодні ми розберемо, як отримати насіння буряка. Провівши всі необхідні процедури самостійно, ви більше не будете переживати з приводу його якості.

Важливі поради для отримання хорошого насіння буряка

Скептики, звісно ж, скажуть, мовляв, для чого необхідно витрачати час на вирощування власного посадкового матеріалу, коли безліч сортів за доступними цінами можна вибрати в магазинах. Ось тільки насіння, яке було вирощене самостійно, у кілька разів більше за магазинне, а отже, і врожай буде набагато якіснішим.

Кожен дачник знає, що якщо він хоче отримати врожай буряка, то розсада або насіння поміщається в ґрунт, але для отримання власного посадкового матеріалу садити потрібно вже самі бульби. Тому постарайтеся зберегти їх уже з осені, оскільки вони обов’язково мають бути великими, цілими, без ушкоджень не тільки бульби, а й верхівки із залишками бадилля. Від того, наскільки гарну основну рослину ви оберете, залежатиме і якість отриманого суцвіття.

Огород: Семена свеклы
Насіння буряка

Коренеплід, який ви візьмете для посадки, обов’язково не має належати до гібридних сортів, тому насіння, з якого він виросте, підбирайте з особливою ретельністю. Завжди звертайте увагу і на те, для яких районів країни, кліматичних зон він підходить. Адже може трапитися й таке, що ви отримаєте насіння буряка, яке не зможе вирости у вашому кліматі.

Посадка коренеплоду

Беріть відразу кілька бульб, щоб точно бути впевненим в успішності процедури. До речі, з 3 буряків можна отримати не менше 2-літрової банки насіння. Уявляєте, наскільки ви вирішите необхідність постійно купувати його? Протягом як мінімум 5 років зберігаються відмінні властивості схожості, до 7 років вони поступово зменшуються. Хоча магазинний посадковий матеріал зберігатиметься не більше 4-х років.

Розташовуйте буряк на відстані не менше 60 см, щоб кожна з рослин не заважала розвиватися і не конкурувала за поживні речовини. Поміщається коренеплід у ґрунт вертикально, але верхівка має залишитися над ним не менше, ніж на 3 см. Спеціально добрив вносити не потрібно, особливо, якщо ґрунт на ділянці родючий і легкий. Якщо ж у місці, де буде розташований буряк, довго не вносили підживлення, тоді в момент викопування лунок подбайте про це і змішайте землю з компостом.

Выращенная на грядке свякла.
Буряк на грядці

Дехто воліє садити не коренеплід, а насіння, але не викопувати його восени, а залишати рости далі. Звичайно, стрілку він випустить, проте навряд чи вона встигне дати насіння. А залишати під зиму його в ґрунті дуже ризиковано, оскільки в багатьох випадках він просто вимерзне. Якщо ви хочете ризикнути, тоді вже восени потурбуйтеся про влаштування мульчі. У такому разі навесні вам не потрібно буде займатися посадкою бульб.

Догляд за рослинами

Стаття про те, як отримати насіння буряка в домашніх умовах, не обійшлася б без рекомендацій щодо догляду, інакше була б неповною. Хоча насправді він вважається більш ніж невибагливим. Для нього не потрібно інтенсивного розпушування або влаштування мульчі. Усе, що потрібно від дачника, — раз на тиждень рясно поливати рослину і позбуватися зайвих бур’янів, які тільки заважають розвиватися їй. Також усі ці заходи стануть у пригоді для тих, хто хоче знати, як отримати гарний урожай буряка — цьому присвячена окрема стаття.

Через деякий час з’явиться бадилля і, наростивши необхідну кількість зеленої маси, бульба випустить стрілки квітконосів. Після того, як вони підростуть приблизно на 15 см, необхідно підв’язати їх до кілочків, щоб вони випадково не відламалися, а насіння з них не зсипалося на землю.

Огород: Соцветия свеклы
Суцвіття буряка

У ранкові години можна трохи струшувати суцвіття, щоб вони запилювалися між собою — за допомогою такого прийому можна отримати більше насіння. Слідкуйте за тим, щоб на квітконосах не з’явилася попелиця. Проведіть 2-3 профілактичних обприскування розчином мильної води, щоб запобігти її появі.

Збір насіння і зберігання

По всій довжині стрілки незабаром почне утворюватися зелене насіння. І після того, як бульба випустить суцвіття, не полінуйтеся й обов’язково обв’яжіть її марлею. Існує безліч птахів і комах, які з радістю поласують насінням, і тоді ваші зусилля залишаться безплідними. Додатково можна так само обприскати віночок будь-яким інсектицидом, який нешкідливий для рослини, але відлякає шкідників.

Можна залишити дозрівати паростки на вулиці, а як тільки вони набудуть бурого відтінку — їх пора збирати. Якщо холоди близько або ви турбуєтеся за їхнє збереження, то краще зріжте стрілку і покладіть її в сухому темному місці вдома, щоб насіння встигло дозріти.

Після збору його можна помістити в скляну банку, паперовий пакет або тканинний мішечок. Постарайтеся тільки не допускати підвищення вологості, для цього прибирайте їх у прохолодні місця. Спробуйте прискорити дозрівання насіння на квітконосі. Для цього видаліть пагін (процедура називається пінцюванням) приблизно на 2-3 см.

Огород: Семена свеклы

До речі, побоюватися за те, що буряк, вирощений із власного насіння, не вродить, не варто. Тенденцій до перезапилення він не має, тому батьківські властивості збереже на 100%. Як бачите, особливих зусиль від вас не потрібно, щоб на кілька років уперед забезпечити себе насінням. Ви можете ділитися ним з іншими дачниками, іноді оновлюючи і купуючи нові сорти для вашої дачі. Погодьтеся, дуже приємно знати, що за ваш урожай повністю відповідаєте ви самі.

Відео: Отримати насіння буряка самостійно

Раніше ми писали як швидко проростити насіння буряка.