Посадка актинідії в саду, вибір саджанців

актинидия

Як вибрати саджанці актинідії

Якщо ви збираєтеся купити саджанці актинідії, важливо врахувати наступне:

1. Актинідія — рослина двостатева. Для гарного запилення потрібно мати 1-2 чоловічі рослини на 5 жіночих. Для коломікти, аргути та полігамії запилювач потрібний лише свого виду. Для актинідії джиральді та пурпурної можливе взаємне перезапилення.
  2. Краще купувати саджанці з закритою кореневою системою, оскільки у актинідії вона досить вразлива. Вибирайте в розпліднику контейнерну рослину або переконайтеся, що грудка землі навколо коренів акуратно упакована в поліетилен.
  3. Якщо вибирати між сіянцями (тобто вирощеними з насіння) та саджанцями, вирощеними черенкуванням, то краще віддати перевагу другому. Оскільки при насіннєвому розмноженні можуть погіршуватися сортові ознаки актинідії.
  4. Відрізнити при покупці саджанці актинідії коломікти від інших видів можна за кольором однорічного деревоподібного пагону — він змінюється від зеленувато-коричневого (тютюнового) до червоно-коричневого (шоколадного), достатньо насиченого відтінку. На корі добре розрізняються округлі цятки-чочечевички, вони світлі, видуті. У всіх інших видів актинідії стовбури гладкі, світло-коричневого, пісочного або зеленуватого відтінку. Крім того, в продажу інші види є набагато рідше.
  5. Обрізати саджанці актинідію перед посадкою (як, наприклад, смородину) не потрібно.

Де посадити

Актинідія світлолюбива, але краще обирати не відкриті ділянки, а розташовувати у напівтіні. «Вершки» на сонці, а «корінці» в тіні — найбільш улюблені умови росту для всіх ліан. Родючий, добре дренований ґрунт повиннен бути слабокислим або навіть кислим, але не лужним (тобто грунт до посадки вапнувати не потрібно). На проблемних ґрунтах (заболочених, важких глинистих ґрунтах або навпаки — легких піщаних) актинідія росте погано.

Рослини необхідно постійно забезпечувати вологою, але без застою води в зоні коренів. Коренева система у актинідії розташовується поверхово, а отже легко пересихає в спеку. Спробуйте замульчировати її органікою (сіном, подрібненими гілками, перегноєм) або затінити багаторічниками з кореневою системою стрижневого типу, щоб вони не конкурували за поверхневу вологу.

Смородина вважається гарним попередником для актинидії. Але яблуні не слід розміщувати поруч з актинидією.

актинидія в саду

Місце посадки повинно бути захищене від вітрів. Найкраще розміщувати її біля східної або західної стіни будівель.

Як садити актинидію

Незважаючи на те, що ви ймовірно купите актинидію з закритою кореневою системою, краще не садити її «коли заманеться», а дотриматись традиційних строків. Тобто або навесні, або восени, не пізніше, ніж за пару тижнів до початку морозів. Краще садити одразу на постійне місце, так як пересадка актинидії погано переноситься.

Якщо посадка актинидії буде в ряд (наприклад, вздовж паркану), то саджанці розміщують на відстані приблизно півтора метра один від одного. У цьому випадку можна викопати не окремі ями, а траншею шириною та глибиною в півметра. На дно її покласти дренаж — розбиту черепицю або цеглу, гравій, керамзит. Добре діючі добрива при посадці актинідії такі: на кожний кущ має припадати 8-10 кг компосту, 200 г суперфосфату, 50 г аміачної селітри, 70-80 г калійної солі (або 2-3 склянки деревної золи). Гною при посадці актинідій не можна додавати, щоб не зпалити ніжні корінці.

Над мішанкою добрив і компосту насипається шар грунту висотою 5-10 см у вигляді пагорба, ставиться молода рослина, не руйнуючи батьківський ком землі. Все засипається землею. Загладжується, добре поливається. Кореневий ком повинен бути на рівні землі. На перший час для акліматизації на новому місці молоду рослину можна дещо затінити.
Опора для актинидии

Коти люблять актинідію більше, ніж валеріану. Дорослим рослинам вони, звичайно, особливо не завдають шкоди, а у саджанців обкусують листя та молоді пагони. Тому одразу варто захистити молоді посадки дротяними сітками, вкопавши їх навколо саджанця на 5 см.

Опора для актинидии

Відразу подбайте про підтримку ростучої актинидії. Як і будь-якій довгій ліані, їй потрібна надійна опора з року посадки. Опорою для актинидії можуть служити шпалери, перголи, стійкі арки та сходи. Їх висота не повинна бути менше 2 м, але більш високі опори не зручні для збирання плодів та догляду за рослинами. Оптимально 3-3,5 метрів.

Пагони щільно обвивають опори, і в подальшому їх уже не потрібно знімати. Не варто вирощувати актинидію на довгих шестах або на недовговічних спорудах. З часом ліани руйнують їх своєю вагою та можуть постраждати самі. Також не садіть її поруч з деревами, особливо молодими. Від щільного обвиття деревце може погано рости і навіть загинути.

Актинидія росте на одному місці і плодоносить кілька десятиліть, тому опора повинна бути дуже міцною, можна навіть взяти для неї металеві стовпи і натягнути між ними 4 ряди оцинкованого дроту на висоті 50 см, 150, 250 та 350 см від поверхні. Але якщо ви вирощуєте актинидію в районах з сильними морозами, краще для опори взяти шпалеру, яку можна восени зігнути до землі.

Можна розмістити актинидію на шпалері вздовж стін будинку або сараю, вздовж паркану. На шпалері гілки розташовуються веєром, коли ліана розростається, залишають 3-5 головних пагонів. За сприятливих умов вони зростають до 2 м у довжину за одне літо. Так як листя актинидії дуже декоративне, вона одночасно стане прикрасою ділянки: коломікта протягом сезону змінює їх забарвлення від яскраво-зеленого до червонуватого, аргута — від темно-зеленого до яскраво-жовтого, а на полігамі помаранчеві ягоди висять до перших морозів.

Актинидія. Сорти для вирощування в середній смузі. Поради з агротехніки: Відео